Історія рідного краю. Дніпропетровщина





Історія рідного краю в контексті навчальних програм НУШ



Шановні вчителі історії!

 

У інструктивно-методичних рекомендаціях МОН щодо викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році вказано: "Учитель може розробити навчальну програму предмета, інтегрованого курсу (у тому числі білінгвальних курсів) на основі обраної модельної навчальної програми.

 

При цьому педагоги можуть вносити зміни у пропонований модельною навчальною програмою зміст навчального предмета/інтегрованого курсу, з урахуванням підготовленості класу, регіональних особливостей, робочого навчального плану школи, необхідності своєчасного реагування на конкретні умови, в яких відбувається освітній процес, зокрема:

  • доповнювати зміст програми, включаючи регіональний компонент;
  • розширювати/поглиблювати або ущільнювати зміст окремих елементів (розділів, тем, модулів тощо) програми зважаючи на потреби учнів, матеріально-технічне забезпечення закладу освіти, запити батьків, громади тощо;
  • доповнювати тематику практичних/творчих робіт;
  • вилучати окремі питання, з метою уникнення надмірної деталізації змісту навчального матеріалу.

Загальний обсяг таких змін може досягати 20%. Також учитель може змінювати послідовність вивчення тем, не порушуючи логічної послідовності досягнення результатів навчання" (лист МОН № 1/13749-23 від 12 вересня 2023 року).

 

У зв'язку з цим, рекомендуємо доповнювати зміст складеної вчителями навчальної програми, включаючи регіональний компонент із спецкурсу "Історія рідного краю. Дніпропетровщина" для 5,6,7-11 класів (програму шукайте на цій сторінці нижче).

 

Людмила Базилевська, 

25 вересня 2023 року



Богородицьке місто на Самарі. Дніпропетровська область



Стара Самара - одне з унікальних місць на території сучасного міста Дніпра. Від другої чверті XVI століття тут спостерігається постійне поселення, на місці якого було споруджено Богородицьку фортецю.

 

В 1688 році за розпорядженням царського уряду на теренах Запорожжя, на околиці міста Самара було збудовано тимчасову Богородицьку фортецю для захисту від татар і контролю над Січчю.

 

Так зване Богородицьке місто було укріпленням змішаного баштово-бастіонного типу. Самарську фортецю використали за призначенням вже наступного 1689 року під час другого невдалого Кримського походу. 

 

Зруйнована Богородицька фортеця у 1711 році згідно з умовою Прутського договору між Росією і Туреччиною. 

 

Використано матеріали порталу "ДніпроКультура" за таким лінком:

https://www.dnipro.libr.dp.ua/istoriya_Dnipra_fortecya

 

Людмила Базилевська,

27 вересня 2022 року

 



Програма до курсу "Історія рідного краю. Дніпропетровщина". 5,6,7-11 класи.



Шановні вчителі!

 

 Програма до курсу "Історія рідного краю. Дніпропетровщина" для учнів 5-11 класів  Дніпропетровської області (укладачі Братаніч Б.В. та  Базилевська Л.Л.затверджена Вченою радою ДОІППО від 26 вересня 2016 року  (протокол № 7 від 26.09.16 р.). .)  - 

https://drive.google.com/drive/folders/1ExXBqR_7Ljd2L4g0JMObpgBKkdo-N7fR?usp=sharing

 

Програма носить  статус регіональної програми, відповідає вимогам Державного стандарту в редакції 2011 р. і є чинною на 2022-2023 навчальний рік та на момент дії Державного стандарту (2011).

 

Людмила Базилевська,

27 серпня 2022 року


Download
Програма спецкурсу "Історія рідного краю. Дніпропетровщина" для учнів 5-11 класів
Затверджено Вченою радою ДОІППО (протокол № 7 від 26.09.2016 р.) і отримано гриф "Вчена рада ДОІППО рекомендує до друку"
2016 Братаніч Базилевська програма ІСТОР
Adobe Acrobat Document 549.6 KB


Вивчаємо історію рідного краю. Свято-Михайлівський храм (с. Іллінка Криничанського району). За мотивами семінару.



21 квітня 2016 р. на базі Криничанського відділу освіти для методистів історіії управлінь та відділів освіти та керівників районних та міських методичних об'єднань вчителів історії пройшов обласний семінар з історії.

 

Цікавим моментом семінару було відвідування історико-архітектурної памятки краю - Свято-Михайлівського храму (або Іллінської церкви), про яку мало що відомо.

 

Але почуте і побачене дає новий поштовх для поглибленого розуміння життя та побуту українського села ХVІІІ століття, яким можна наповнити зміст курсу за вибором "Історія рідного краю. Дніпропетровщина. 5-11 класи".

 


Із історії храму.

Вчителям курсу "Історія рідного краю. Дніпропетровщина".


Катерина II виділила землю Іллі Михайловичу Маламову, відставному прапорщику. Згодом село стали називати в його честь - село Іллінка.

 

Свято-Михайлівський храм був побудований у 1796 році. Це прекрасне, благодатне і століттями намолене місце. Його архітектура єдина в Україні.

         

Під час Великої Вітчизняної війни храм служив складом під зерно. У 1989 році в храмі відновилися богослужіння.

 

У середині Свято - Михайлівського храму є чудотворна ікона, яку знайшли на дзвіниці храму. Кажуть ще, що під храмом є підвал, але входу поки не знайшли.

Людмила Базилевська,

02 травня 2016 р.




До питання про перейменування вулиць м. Дніпропетровська: вулиця Володимира Антоновича (колишня вул. Я.Свердлова)



Слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів історії! Колегам!

 

Відповідно до прийнятого Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Дніпропетровська міська рада в установленому порядку здійснює перейменування відповідних об’єктів топоніміки міста Дніпропетровська.

 

Перейменування торкнулося і колишньої (тепер уже) вулиці Я. Свердлова, на якій розташовано Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

 

Нині ця вулиця носить нову назву: "вулиця Володимира Антоновича" - на честь видатного українського історика Володимира Антоновича, людини, котра стояла у витоків української історичної школи, засновника української археологіії, етнографа, публіциста, громадського діяча, ідеолога українського національно-визвольного руху ІІ половини ХІХ століття.

 

Більше про нові назви вулиць м. Дніпропетровська дивіться за такими посиланнями: http://dniprorada.gov.ua/komisiya-pereymenuvannya-mista/ 

 

Людмила Базилевська,

21 березня 2016 р.



Вивчаємо історію рідного краю: Приорілля (за мотивами семінару з історії у Царичанському районі)



15 квітня 2015 р. у відділі освіти Царичанської райдержадміністрації відбувся обласний практичний семінар для вчителів історії, у програму якого входило відвідування Китайгородського храмового комплексу. Ці споруди внесені до загальнонаціонального переліку пам’яток архітектури.

Відвідини їх були вражаюче цікавими, бо відносились до історичного минулого нашого краю.

 

Очевидним стає те, що вивчення історії козацьких Китайгородських церков, яким немає аналогів в Україні, дає новий матеріал для поглибленого розуміння життя українського села ХVІІ – ХVІІІ століть, яким можна наповнити зміст курсу за вибором "Історія рідного краю. Дніпропетровщина. 5-11 класи".

Людмила Базилевська,

25 квітня 2015 р.


Із історії краю. Приорілля. Китайгородський храмовий комплекс.


Серед усіх, найбільш історичних та природних  і самобутніх пам'яток Дніпропетровщини, є Приорілля, що обіймає басейн річки Оріль.

 

Землі Приорілля за часів російської окупації московською імперією династії Романових входили до так званої Орільської паланки Запорозької Січі.

 

Починаючи з 1767 року землі по течії рік Протовчі і Орілі займала Протовчанська паланка. На території паланки містилось близько тисячі зимівників та кількадесят великих козацьких слобод. Це – сучасні поселення Петриківка, Китайгород, Могилів, Гречане, Галушківка, Студіївка, Шульгівка.


У 1756 р. козаки звели у Китайгороді культову споруду-Варваринську церкву- дзвіницю і одночасно оборонну башту.


Деякі історичні джерела стверджують, що новозбудовані храми освячував Київський митрополит Арсеній (Могилянський), який з 1757 по 1770 управляв ввіреною йому митрополією. 


Прочитати про Китайгород можна тут ...

На території колишньої козацької Протовчанської паланки збереглися 4 пам’ятки архітектури національного значення (три унікальні церкви в Китайгороді та одна в Петриківці).

Перша із церков п’ятиглава Успенська церква у стилі бароко, зведена в 1754 році січовиками у селі Китайгород.

Миколаївська церква-ротонда збудована у 1757 році і являє собою найбільш ранній і єдиний збережений на Наддніпрянщині зразок тетраконхового храму.


Детальніше про храми за таким посиланням http://ukrainaincognita.com/khramy/kytaigorod-protovchanska-palanka-chastyna-i 

Матеріали збирала

Людмила Базилевська



Цікаві факти з історії Китайгородського храмового комплексу





Петриківський розпис потрапив до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО



Вперше в своїй історії Україна виборола такий почесний статус.

 

Важливе для України рішення було прийнято під час 8-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яке відбувається у м. Баку (Республіка Азербайджан).

 

 

У роботі 8-ї сесії взяли участь 600 експертів з 95 країн світу. Голова Дніпропетровської обласної ради Євген Удод, який з 28 листопада перебуває у відрядженні в Баку з цього приводу, ініціював подачу заявки до комісії ЮНЕСКО.

 

У своєму повідомленні Євген Удод відзначив, що «сьогоднішнє рішення ЮНЕСКО — це успіх усіх мешканців Дніпропетровщини і всієї України».

 

Комітет ЮНЕСКО спочатку не рекомендовав розпис для надання такого високого статусу, але українська делегація спромоглася переконати поважну організацію.

 

Аби привернути увагу світу до петриківського декоративно-ужиткового розпису, в минулому році на Дніпропетровщині провели міжнародну презентацію за участю десятків послів різних країн.

 

Петриківський розпис бере свій початок з 18 століття.

 

Людмила Базилевська

за матеріалами "Культурного меню",

05 грудня 2013 р.

 



Download
Історична довідка про форсування Дніпра на території Дніпропетровської області в 1943 р.
Матеріали взято на сайті Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.Яворницького
Історична довідка про звільнення Дніпроп
Microsoft Word Document 37.5 KB


Історична хроніка визволення Дніпропетровщини від фашистських загарбників


10 вересня 1943 року визволено селища Межова та Петропавлівка.

17 вересня 1943 року визволено селище Васильківка та станція Чаплине.

18 вересня 1943 року визволено місто Павлоград.

21 вересня 1943 року визволено селище Перещепине та місто Синельникове. 

22 вересня 1943 року визволено місто Новомосковськ.

23 вересня 1943 року визволено селище Магдалинівка.

24 вересня 1943 року визволено селище Царичанка.

19 жовтня 1943 року визволено місто П'ятихатки.

22 жовтня 1943 року визволено місто Верхньодніпровськ. 

23 жовтня 1943 року визволено станцію Верхівцеве.

25 жовтня 1943 року визволено місто Дніпропетровськ.

25 жовтня 1943 року визволено місто Дніпродзержинськ.

26 жовтня 1943 року визволено селище Солоне.

27 жовтня 1943 року визволено селище Кринички.

30 грудня 1943 року визволено селище Томаківка.

4 лютого 1944 року визволено місто Орджонікідзе.

5 лютого 1944 року визволено міста Апостолове та Марганець.

6 лютого 1944 року визволено селище міського типу Софіївка.

8 лютого 1944 року визволено місто Нікополь.

22 лютого 1944 року визволено місто Кривий Ріг.

29 лютого 1944 року визволено селище Широке.
 

9 березня 1944 року повністю визволено Дніпропетровську область.

 



Деякі зміни у символіці міста Дніпропетровська

















Герб м. Дніпропетровська із 12 червня 2013 року

Прапор м. Дніпропетровська із 05 грудня 2012 року



Download
Про офіційні геральдичні символи сучасного м. Дніпропетровська
16 липня 2013 р.
Символіка Дніпропетровська.docx
Microsoft Word Document 679.5 KB