ІСТОРИЧНІ дати та державні свята у школі
До Міжнародного дня прав людиниШановні колеги!

 

Загальна декларація прав людини є основою міжнародної системи захисту прав людини. Вона була прийнята Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 грудня 1948 року. Ця дата відзначається щорічно як Міжнародний день прав людини. 

 

Навчально-методична лабораторія гуманітарних дисциплін кафедри гуманітарної освіти надає методичні рекомендації до проведення Всеукраїнського уроку «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини, який буде проведено 9 грудня 2016 р. у всіх середніх навчальних закладах освіти.

 

Людмила Базилевська,

07 грудня 2016 р. 

Скачать
Щодо проведення Міжнародного дня прав людини та Всеукраїнського тижня права у школах
07 грудня 2016 р.
Методичні поради ДОІППО до Міжнародного
Adobe Acrobat документ 175.9 KB


До днів вигнання нацистських окупантів з м. Дніпра (Дніпропетровська) та УкраїниВчителям історії, класним керівникам, заступникам директорів шкіл з виховної роботи, педагогам-організаторам!

 

25 та 28 жовтня вся українська спільнота відзначатиме пам'ятні дні вигнання нацистських окупантів з м. Дніпра та всієї України.

 

Багато наших земляків наближали день звільнення своїх міст і сіл, а тим самим, своїх рідних та близьких: батьків, дружин, дітей від гітлерівського поневолення.

 

Не можна заперечити вагомий внесок уродженців Дніпропетровщини у переможне завершення вигнання нацистів з української землі. Пам’ять про війну є духовно-історичним надбанням нашого народу, що витворює підвалини його самодостатності й самобутності, і водночас, – органічно інтегрує її в загальноцивілізаційний потік творення сучасної історії України і боротьби за її незалежність сьогодні.


До годин спілкування в школах!

 

Щодо вживання у розмовах та бесідах з учнями нового терміну "вигнання нацистських окупантів".

 

Цьогоріч матеріали на цю тему знову актуальні і ми не повинні обходити їх, розмовляючи із школярами та їх батьками.  

 

Український інститут національної

пам’яті пропонує використовувати термін "вигнання нацистських окупантів із України" замість сполучення "визволення України від фашистських загарбників".

 

Радянська влада, що повернулася на крилах наступаючих фронтів на терени України, не була лагідною ні до, як тепер кажуть, її титульної нації – українців, ні до корінного народу крайнього півдня України – кримських татар, ні до народів, що ми відносимо до національних меншин – греків, вірмен, болгар. 

 

У зв‘язку з цією датою можна говорити про вигнання гітлерівських окупантів та їх союзників з української землі. Українці були врятовані від фізичного винищення нацистами. Але повного визволення не прийшло. Свободу і незалежність Україна отримала лише через 47 років.

 

День 28 жовтня може бути днем пам‘яті за тими великими жертвами, які поніс наш народ у цій війні. Адже ми кажемо, що безповоротні втрати населення України становлять від 8 до 10 млн. осіб. І хай буде у нас такий день, коли ми їх згадаємо й пом‘янемо.

 

25 жовтня дніпровці будуть вшановувати 73-ю річницю остаточного вигнання німецьких загарбників із окупованих ними земель, а 28 жовтня -Україна вшановуватиме 72-у річницю вигнання нацистських окупантів із України.

 

Органи державної влади звертаються до українських медіа, органів державної влади та місцевого самоврядування вшанувати в ці дні українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів в лавах Червоної армії або Української повстанської армії.

 

Школи в свою чергу, матимуть можливість на окремих виховних годинах/годинах спілкування вести розмову про знаменні події, також долучившись до вшанування.

 

Людмила Базилевська,

23 жовтня 2016 р. 

Залізничний вокзал м. Дніпра у 1941-1942 р.р.

Залізничний вокзал м.Дніпра в липні 1943 року
До 150-річчя з дня народження М.ГрушевськогоВчителям історії, класним керівникам!

 

У вересні 2016 року на державному рівні відзначатиметься 150-річчя від дня народження видатного українського державного та політичного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, першої у ХХ столітті незалежної Української держави, історика і організатора української науки Михайла Грушевського.

 

Указом Президента України затверджено план заходів з підготовки та відзначення 150-річчя видатного українського діяча. 

 

Серед заходів з відзначення 150-річчя Михайла Грушевського планується проведення у вересні 2016 року Днів Михайла Грушевського і на Дніпропетровщині.

 

МОН з цього приводу рекомендує взяти участь у регіональних конкурсах учнівських робіт, присвячених життю і діяльності Михайла Грушевського та розмістити конкурсні роботи в мережі Інтернет до 16 вересня 2016 року.

 

Стосовно планування роботи у новому навчальному році у нагоді стане посилання на сайт "Педрада. Портал освітян України": http://www.pedrada.com.ua/news/3873-qqn-16-m8-09-08-2016-pamyatn-ta-yuvleyn-dati-zaplanuyte-na-20162017-navchalniy-rk

 

Офіційні державні і освітянські документи з цього питання шукайте у вкладеннях. 

 

Людмила Базилевська.

30 серпня 2016 р.

Скачать
Указ Президента України "Про відзначення 150-річчя від дня народження М.Грушевського
Указ Президента України 150 років Грушев
Adobe Acrobat документ 170.2 KB
Скачать
Наказ МОН "Про відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського"
МОН до 150-річчя Грушевського.pdf
Adobe Acrobat документ 153.5 KB
Скачать
Лист ІМЗО "Про заходи з підготовки та відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського"
Лист ІІТО до 150 річчя Грушевського.pdf
Adobe Acrobat документ 157.8 KB


До 20-річчя Конституції УкраїниВчителям, класним керівникам, директорам шкіл!

  

28 червня 2016 року в Україні відзначається велике державне свято - 20 років з дня прийняття Конституції України, яка закріпила правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.

 

Прийняття Конституції України стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини й громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. 

 

Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону - 28 червня - є державним святом - Днем Конституції України.

 


Конституція України – це документ, що закладає підґрунтя організації і діяльності держави та формування у ній громадянського суспільства.

 

Конституція – це своєрідний суспільний договір, у якому народ визначає основні напрямки свого подальшого розвитку та існування, гарантії прав та свобод громадян у суспільстві.

 

Україна, свого часу, створила першу європейську конституцію – “Пакти й Конституції” Пилипа Орлика, прийняту у м. Бендерах 05 квітня 1710 року. Вона на десятки років випередила розвиток західноєвропейської правової думки, заклавши дійсно демократичне підґрунтя в процесі українського державотворення.

 

Вагомий внесок у розвиток українського конституціоналізму зробили Універсали Центральної Ради. Якщо I, II та III Універсали виходили з того, що Україна – це автономія у складі федеративної Росії, то IV Універсал, прийнятий 22 січня 1918 року, офіційно проголошував незалежність Української Народної Республіки.

 

29 квітня 1918 року Центральною Радою було ухвалено проект Конституції Української Народної Республіки і обрано Михайла Грушевського Президентом УНР. Через історичні обставини ця Конституція, на жаль, так і не набула чинності.

 

Шлях розвитку був іншим і у 1991 році: здобувши державну незалежність, народ України отримав ще один шанс побудувати вільне і демократичне суспільство. Потреба у Конституції незалежної України була передусім як у правовому документі, що у своїх кращих історичних зразках є і актом держави, і символом громадянського суспільства.

 

Діюча нині Конституція України, відповідно, набрала чинності з дня її ухвалення Верховною Радою України — 28 червня 1996 року.

 

Основний закон нової вільної України, насамперед, задекларував ті демократичні перетворення, що відбулися. Він не лише своїм змістом, а самим фактом свого існування перекреслив авторитарне минуле та дав початок новій історії України.

 

Людмила Базилевська,

на допомогу вчителям

 із інтертнет- ресурсів, 

01 червня 2016 р.


Скачать
Указ Президента України "Про віздзначення 20-ї річниці Конституції України
15 березня 2016 р.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ 20 річчя Констит
Adobe Acrobat документ 87.1 KB
Скачать
Лист МОН "Про відзначення в 2016 році 20-ї річниці Конституції України"
№ 2.1/10-1054 від 24.05.16
МОН Про відзначення в 2016 р. 20 років К
Adobe Acrobat документ 95.2 KB


До 75-річчя трагедії Бабиного ЯруВчителям історії!

 

У зв’язку із 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру, з метою увічнення пам’яті про одну з найтрагічніших сторінок Голокосту – масове вбивство євреїв Києва; вшанування жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації України, – мирних жителів усіх національностей, військовополонених, учасників українського визвольного руху, а також об’єднання зусиль суспільства щодо запобігання повторенню злочинів проти людяності, МОН затвердило план заходів.

 

Пропонуємо затверджені заходи до вашої уваги (лист МОН № 312 від 23 березня 2016 р. дивіться у вкладенні).

 

Людмила Базилевська,

11 квітня 2016 р.

Скачать
Лист МОН "Про затвердження плану заходів у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру"
11 квітня 2016 р.
МОН 75 років Бабиному Яру.pdf
Adobe Acrobat документ 154.8 KB


Готуємось до 25 річниці з дня незалежності УкраїниВсім учасникам навчально-виховного процесу  у школах! 

 

24 серпня 2016 року виповнюється 25 років від дня проголошення України незалежною державою.

 

Міністерство освіти і науки України запропонувало протягом 2016 року провести тижні історії під загальноукраїнським гаслом “Незалежність. Від 1991-го – назавжди” та інші  заходи, активно висвітлюючи їх на web-сторінках навчальних закладів та органів управління освітою. 

 

Для цього МОН було надіслано методичні рекомендації (лист від  24. 03. 2016   1/3-148) щодо форми і методів проведення Тижня історії та інших заходів до пам’ятних дат у рамках Року Державності, розроблені Українським інститутом національної пам’яті.

  

2016 рік Український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті.  

 

 Людмила Базилевська,

11 квітня 2016 р.

Скачать
Лист МОН про відзначення 25 річниці незалежності України
11 квітня 2016 р.
МОН 25 незалежності України .pdf
Adobe Acrobat документ 583.9 KB
Заходи до Дня пам'яті жертв голодоморів
Керівникам шкіл,

класним керівникам,

вчителям історії!

 

Міністерство освіти і науки звернулось до органів управління освітою та навчальних закладів з проханням провести в загальноосвітніх навчальних закладах заходи присвячені Дню пам’яті жертв голодоморів.

З метою гідного вшанування загиблих від геноциду Українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом, у МОН рекомендують провести у п’ятницю, 27 листопада, Урок пам’яті на тему: “З присвятою замордованим голодом…”.

Також зазначено, що навчальними закладами можуть бути організовані:

  • оглядові екскурсії для учнів 10 – 11 класів та студентів до краєзнавчих музеїв або районних будинків культури, де будуть експонуватись фотодокументальні стенди інформаційно-просвітницького проекту “Спротив геноциду”;
  • 28 листопада залучення дітей і молоді до скорботних заходів, зокрема загальнонаціональної хвилини мовчання о 16.00 та акції “Запали свічку”.

Методичні рекомендації до вшанування у загальноосвітніх навчальних закладах загиблих від Голодомору 1932 – 1933 років, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, дивіться у лист МОН № 1/9-549 «Щодо заходів до Дня пам’яті жертв голодоморів" (у вкладенні).


Людмила Базилевська,

19 листопада 2015 р.


Скачать
Лист МОН № 1/9-549 від 17 листопада 2015 року "Щодо заходів до Дня пам’яті жертв голодоморів"
19 листопада 2015 р.
МОН про вшанування жертвГолодомору.pdf
Adobe Acrobat документ 109.8 KB
Скачать
Методичні рекомендації Українського інституту національної пвам'яті до Дня пам'яті жертв Голодомору
19 листопада 2015 р.
УІНП Met_recom.pdf
Adobe Acrobat документ 293.7 KB


До 150-річчя з дня народження Андрея ШептицькогоШановні вчителі!

 

Міністерство освіти і науки України рекомендує провести в загальноосвітніх навчальних закладах тематичні заходи, присвячені вшануванню ролі Андрея Шептицького у становленні  української державності та консолідації і розвитку духовності українства.

 

Надсилаємо методичні рекомендації, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, щодо вшанування пам’яті Андрея Шептицького, котрі приурочені до 150 річниці з дня його народження.

 

Людмила Базилевська,

02 листопада 2015 р.

Скачать
Лист МОН та рекомендації Українського інституту національної пам'яті до 150 річчя А.Шептицького
Лист МОН до 150 річчя.pdf
Adobe Acrobat документ 1.4 MB


14 жовтня відзначатимемо День захисника УкраїниЗаступникам директорів шкіл

з виховної роботи, вчителям історії, класним керівникам!

 

Президент України підписав Указ “Про День захисника України” від 14.10.2014 року № 806, встановивши День захисника України – свято, яке щорічно відзначатиметься 14 жовтня.

 

Міністерство освіти і науки радить навчальним закладам організувати заходи з відзначення Дня захисника України й розмістило з цього приводу на власному сайті відповідні методичні рекомендації.

 

У виборі календарної дати проведення заходів школам рекомендовано обрати навчальний тиждень з 12 до 16 жовтня 2015 року.

 

Під час підготовки матеріалу та вибору форми заходу учителям рекомендують приділити особливу увагу гідному вшануванню бойового подвигу, звитяги, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню українському народу. 

Разом з тим, МОН ініціює акцію 

"Напиши листа захиснику України", 

яку рекомендовано провести у рамках відзначення Дня захисника України, що святкуватиметься

14 жовтня.


Про деталі заходів читайте у вкладеннях або довідайтесь за посиланнями:  http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/47946/  і http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/47951/  


Людмила Базилевська,

07 жовтня 2015 

Скачать
Указ Президента України "Про відзначення у 2015 році Дня захисника України"
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ.pdf
Adobe Acrobat документ 91.5 KB
Скачать
Лист МОН "Про відзначення у 2015 році Дня захисника України"
Лист про день захисника України.pdf
Adobe Acrobat документ 109.4 KB
Скачать
Рекомендації МОН "Щодо заходів з відзначення Дня захисника України" у школах
МОН Заходи до дня захисника України 2015
Adobe Acrobat документ 199.1 KB


До річниці депротації кримських татарВчителям історії

та класним керівникам!

 

Міністерство освіти і науки України рекомендує всім середнім навчальним закладам провести єдиний урок пам’яті, котрий присвячений вшануванню початку депортації кримських татар. 

 

Навчально-методична лабораторія суспільних дисциплін ДОІППО звертає вашу увагу на лист МОН № 1/9-238 від 12 травня 2015 року "Щодо проведення єдиного уроку пам’яті 18 травня 2015 року" та рекомендує користуватись ним у підготовці до цих уроків.


Повідомляємо також, що у листі МОН розміщено методичні матеріали, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, які містять історичну довідку, корисні посилання та інші рекомендації щодо проведення єдиного уроку пам’яті.

Людмила Базилевська,

14 травня 2015 р.


Вікіпедія про історію...

 

Депорта́ція кри́мських тата́р - примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, проведене НКВС 18 травня 1944 року.

 

Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.


І це при тому, що татари не лише воювали в лавах Червоної армії, але й брали участь у партизанському русі проти гітлерівських військ. Радянська влада віддячила за це звинуваченням у співпраці з Третім рейхом.

 

Депортували навіть демобілізованих з лав Червоної армії. Переселяли також тих, хто виїхав з Криму до приходу німецьких військ, і повернувся після окупації. Всього було депортовано близько 200 тисяч чоловік.


Тих, хто чинив опір або не міг йти, розстрілювали на місці. 

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 


Кримські татари вимагають визнати депортацію геноцидом.

Правильно пишемо

і говоримо!


1.Прикметник "кримськотатарський" та споріднені з ним пишуться виключно разом, а не через дефіс. Це правильно з граматичної точки зору та історично коректно.


2.Самоназва кримськотатарського народу - "киримли" або "кримли", що може бути адекватно перекладено як "кримці". Не слід плутати це поняття з терміном "кримчани", що означає всіх жителів Криму безвідносно до національності, та "кримчаки" – назвою окремого етносу, корінного народу України, який проживає у Криму.


3.Уживати поняття "татари" на означення саме кримських татар науково некоректно. Це приблизно те саме, що замість "українці" казати "східні слов’яни".

За ресурсами Інтернету

Людмила Базилевська,

14 травня 2015 р.