ІСТОРИЧНІ дати та державні свята у школі
2019 рікДо 100-річчя Соборності УкраїниВчителям історії!

 

22 січня 2019 року виповнюється 100 років з дня проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

 

Це була одна з найвизначніших подій доби Української революції 1917–1921 років. Ухвалення цього документа означало об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. 

Ідея соборності України була ключовою для наступного покоління учасників українського визвольного руху у XX столітті 1920-1950 років. Головною метою боротьби Української повстанської армії було створення Української самостійної соборної держави.

Об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу через низку причин не було доведене до кінця. Головна з них – скрутне становище, в якому незабаром опинилися ці дві держави.

Разом із тим, хоча соборність України і не вдалося утвердити, Акт злуки залишився тією знаменною подією, що мала велике історичне значення для українського суспільства. Він задекларував перед усім світом неподільність українських земель, єдність і солідарність народу, став прологом до постання сучасної соборної суверенної України.

Сучасна російсько-українська війна для українців є продовженням столітньої боротьби за державну незалежність.

 

В ході сучасної російсько-української війни українські військові, так само, як і їхні попередники 100 років тому, відстоюють не лише незалежність, а й соборність України.

 

В лавах Збройних сил України  за цілісність нашої держави борються вояки, що походять з усіх її куточків. 100-ліття соборності України є приводом нагадати про єдність і неподільність українських земель, що окуповані. Крим, Донеччина та Луганщина – це Україна.

Людмила Базилевська,

21 січня 2019 р.
2018 рікГолодомор 1932-1933 років

До Дня Гідності та Свободи (2018)Вчителям історії, класним керівникам, заступникам директорів шкіл з виховної роботи!

 

День Гідності та Свободи — пам'ятна дата в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).

 

У зв'язку із цим навчально-методична лабораторія соціально-гуманітарних дисциплін Дніпровської академії неперервної освіти рекомендує закладам загальної середньої освіти цей день присвятити вшануванню Героїв Майдану і воїнів-захисників України, які загинули за світле майбутнє України:

  • провести бесіди-зустрічі, просвітницькі заходи, тематичні уроки  про славне минуле нашої України;  
  • запросити (по можливості) до розмови учасників Майдану, сил АТО та Сил Спеціальних Операцій;
  • організувати громадську ходу до Дня Гідності та Свободи та покласти квіти до могил та пам'ятників героям;
  • запалити лампадки на Алеях Героїв Небесної Сотні;
  • організувати виставки дитячих творів (віршів, малюнків, колажів тощо) чи учнівських проектів до шанованої події;
  • створити виставки/фотовиставки, що відображатимуть події, які змінили країну та інше.

Людмила Базилевська,

17 листопада 2018 р.

Із історії Дня Гідності та Свободи.

 

Цей день є наступником попередньої дати - Дня Свободи, що відзначалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване.

 

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав інший указ, згідно з яким в Україні 21 листопада відзначається День гідності та свободи.

 

Встановлена ця державна дата «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.

Україна – це територія гідності й свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004 року, який був Святом Свободи, і Революція 2013 року - Революція Гідності.

 

Це був надзвичайно важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи.
До 100-річчя битви під КрутамиШановні друзі!

 

29 січня 2018 року ми відзначаємо 100-річчя бою під Крутами.

 

Це одна із найтрагічніших сторінок в історії України. Для Українського народу цей бій став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

 

В умовах відсутності української регулярної армії саме українській молоді довелося стати на захист Батьківщини більшовицьких загарбників під станцією Крути. 

З нагоди 100-річчя подвигу Героїв Крут КВНЗ "Дніпровська академія неперервної освіти" рекомендує звернути увагу на  Указ Президента України від 22.01.2016 № 17 “Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 - 1921 років” та інші відомі нормативи.

 

Разом з тим, повідомляємо, що на сайті "Українського інституту національної пам'яті" розміщені матеріали до 100-річчя "Української революції 1917-1921" за посиланням: http://www.memory.gov.ua/sites/default/files/100_oblich_0.pdf

 

Одночасно рекомендуємо пов'язати сторічну історію держави із сучасністю. Якщо провести аналогію із сьогоденням, то можна сказати, що Герої Крут - це Кіборги 1918 року! Як і 100 років тому, сьогодні молоді люди на сході України знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв і також захищають її суверенність.

 

«Пам’ятати своїх героїв дуже важливо, адже герої – це ті найкращі, яких ми втрачаємо. Тих, хто поповнили український національний пантеон на сьогодні, напевно, вистачить для виховання патріотизму на сотні років уперед. Але ми не знаємо/не пам'ятаємо їх, тому прагнемо нових, вважаючи, ніби їх бракує. Їх не бракує в нашій історії, крутянці в цьому пантеоні посідають особливе місце – вони одні з перших віддали свої життя за новопроголошену Українську державу», – вважає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

 

Людмила Базилевська,

25 січня 2018 р.До Всеукраїнського тижня прав людиниВчителям правознавства!

Класним керівникам!

 

Уряд розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 р. № 579-р затвердив план заходів з проведення у грудні 2017 року Всеукраїнського тижня права (дивіться вкладення до теми).

 

Згідно з Планом Кабміну та Регіональним планом заходів з проведення у 2017 році Всеукраїнського тижня права у Дніпропетровській області (від 27.09.2017 № р-471/0/3-17) НМЛ гуманітарних дисциплін ДОІППО рекомендує у загальноосвітніх навчальних закладах:

  • оформити тематичні стенди, газети-стіннівки, книжкові виставки та презентації видань про права людини для ознайомлення з ними;
  • провести протягом 4-8 грудня тематичні заходи інформаційного, освітнього та виховного характеру, як-от: лекції, бесіди/діалоги, турніри, зустрічі за круглим столом, правові конкурси, ігри, змагання, флешмоби, дискусії, дебати, правові тренінги тощо.

Використати можливості офіційних шкільних веб-сайтів та вчительських сайтів/блогів щодо розміщення інформаційних банерів та подбати про наповнення їх матеріалами, що стосуються проведення Всеукраїнського тижня права.

 

На завершення Всеукраїнського тижня права 8 грудня у навчальних закладах області рекомендовано провести Всеукраїнський урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини.

 

Всеукраїнський тиждень права приурочений до Дня прав людини, яке відзначають за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН 10 грудня. 

 

Людмила Базилевська,

07 листопада 2017 р.
До Дня захисника УкраїниШановні колеги!

 

Відповідно до Указу Президента України від 14.10.2014 року № 806 “Про День захисника України” 14 жовтня було встановлено як щорічний День захисника України.

 

З цього приводу МОН України надіслало у загальноосвітні навчальні заклади лист № 1/9-505 від 19 вересня 2017 р. "Про відзначення  Дня захисника України", у якому пропонує провести цей день під гаслом "Відповідь нескореного народу".

 

ДОІППО рекомендує під час підготовки до цього патріотичного дня використовувати методичні рекомендації, розроблені Українським інститутом національної пам’яті (дивіться вкладення).

 

Людмила Базилевська,

02 жовтня 2017 року

Download
Лист МОН "Про відзначення Дня захисника України"
№ 1/9-505 від 19 вересня 2017 р.
1_9-505 (1).pdf
Adobe Acrobat Document 851.7 KB


До Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народуВчителям історії, класним керівникам та заступникам директорів шкіл з виховної роботи!

 

У зв'язку із 73-ю річницею з Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу (18 травня) МОН рекомендує провести у навчальних закладах інформаційні години, лекції, тематичні бесіди та ін., пов'язані із цією трагічною датою.

 

При підготовці таких заходів вчителі можуть використовувати матеріали фотовиставки «18 травня 1944 року – трагічна дата в історії кримськотатарського народу. Боротьба за повернення на Батьківщину. Інтеграція в демократичній Україні» .

 

Матеріали фотовиставки дивіться за посиланням: 

http://osvita.ua/doc/files/news/513/51344/Fotovistavka_18_05_2016.pdf

 

Людмила Базилевська,

17 травня 2017 р.

Download
Лист МОН щодо проведення заходів до Дня пам'яті жертв геноциду 18 травня 2017 р.
Память кримськотатарського народу МОН1_9
Adobe Acrobat Document 73.8 KB


До днів вигнання нацистських окупантів з м. Дніпра (Дніпропетровська) та УкраїниВчителям історії, класним керівникам, заступникам директорів шкіл з виховної роботи, педагогам-організаторам!

 

25 та 28 жовтня вся українська спільнота відзначатиме пам'ятні дні вигнання нацистських окупантів з м. Дніпра та всієї України.

 

Багато наших земляків наближали день звільнення своїх міст і сіл, а тим самим, своїх рідних та близьких: батьків, дружин, дітей від гітлерівського поневолення.

 

Не можна заперечити вагомий внесок уродженців Дніпропетровщини у переможне завершення вигнання нацистів з української землі. Пам’ять про війну є духовно-історичним надбанням нашого народу, що витворює підвалини його самодостатності й самобутності, і водночас, – органічно інтегрує її в загальноцивілізаційний потік творення сучасної історії України і боротьби за її незалежність сьогодні.


До годин спілкування в школах!

 

Щодо вживання у розмовах та бесідах з учнями нового терміну "вигнання нацистських окупантів".

 

Цьогоріч матеріали на цю тему знову актуальні і ми не повинні обходити їх, розмовляючи із школярами та їх батьками.  

 

Український інститут національної

пам’яті пропонує використовувати термін "вигнання нацистських окупантів із України" замість сполучення "визволення України від фашистських загарбників".

 

Радянська влада, що повернулася на крилах наступаючих фронтів на терени України, не була лагідною ні до, як тепер кажуть, її титульної нації – українців, ні до корінного народу крайнього півдня України – кримських татар, ні до народів, що ми відносимо до національних меншин – греків, вірмен, болгар. 

 

У зв‘язку з цією датою можна говорити про вигнання гітлерівських окупантів та їх союзників з української землі. Українці були врятовані від фізичного винищення нацистами. Але повного визволення не прийшло. Свободу і незалежність Україна отримала лише через 47 років.

 

День 28 жовтня може бути днем пам‘яті за тими великими жертвами, які поніс наш народ у цій війні. Адже ми кажемо, що безповоротні втрати населення України становлять від 8 до 10 млн. осіб. І хай буде у нас такий день, коли ми їх згадаємо й пом‘янемо.

 

25 жовтня дніпровці будуть вшановувати 73-ю річницю остаточного вигнання німецьких загарбників із окупованих ними земель, а 28 жовтня -Україна вшановуватиме 72-у річницю вигнання нацистських окупантів із України.

 

Органи державної влади звертаються до українських медіа, органів державної влади та місцевого самоврядування вшанувати в ці дні українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів в лавах Червоної армії або Української повстанської армії.

 

Школи в свою чергу, матимуть можливість на окремих виховних годинах/годинах спілкування вести розмову про знаменні події, також долучившись до вшанування.

 

Людмила Базилевська,

23 жовтня 2016 р. 

Залізничний вокзал м. Дніпра у 1941-1942 р.р.

Залізничний вокзал м.Дніпра в липні 1943 року
До 150-річчя з дня народження М.ГрушевськогоВчителям історії, класним керівникам!

 

У вересні 2016 року на державному рівні відзначатиметься 150-річчя від дня народження видатного українського державного та політичного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, першої у ХХ столітті незалежної Української держави, історика і організатора української науки Михайла Грушевського.

 

Указом Президента України затверджено план заходів з підготовки та відзначення 150-річчя видатного українського діяча. 

 

Серед заходів з відзначення 150-річчя Михайла Грушевського планується проведення у вересні 2016 року Днів Михайла Грушевського і на Дніпропетровщині.

 

МОН з цього приводу рекомендує взяти участь у регіональних конкурсах учнівських робіт, присвячених життю і діяльності Михайла Грушевського та розмістити конкурсні роботи в мережі Інтернет до 16 вересня 2016 року.

 

Стосовно планування роботи у новому навчальному році у нагоді стане посилання на сайт "Педрада. Портал освітян України": http://www.pedrada.com.ua/news/3873-qqn-16-m8-09-08-2016-pamyatn-ta-yuvleyn-dati-zaplanuyte-na-20162017-navchalniy-rk

 

Офіційні державні і освітянські документи з цього питання шукайте у вкладеннях. 

 

Людмила Базилевська.

30 серпня 2016 р.

Download
Указ Президента України "Про відзначення 150-річчя від дня народження М.Грушевського
Указ Президента України 150 років Грушев
Adobe Acrobat Document 170.2 KB
Download
Наказ МОН "Про відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського"
МОН до 150-річчя Грушевського.pdf
Adobe Acrobat Document 153.5 KB
Download
Лист ІМЗО "Про заходи з підготовки та відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського"
Лист ІІТО до 150 річчя Грушевського.pdf
Adobe Acrobat Document 157.8 KB


До 75-річчя трагедії Бабиного ЯруВчителям історії!

 

У зв’язку із 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру, з метою увічнення пам’яті про одну з найтрагічніших сторінок Голокосту – масове вбивство євреїв Києва; вшанування жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації України, – мирних жителів усіх національностей, військовополонених, учасників українського визвольного руху, а також об’єднання зусиль суспільства щодо запобігання повторенню злочинів проти людяності, МОН затвердило план заходів.

 

Пропонуємо затверджені заходи до вашої уваги (лист МОН № 312 від 23 березня 2016 р. дивіться у вкладенні).

 

Людмила Базилевська,

11 квітня 2016 р.

Download
Лист МОН "Про затвердження плану заходів у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру"
11 квітня 2016 р.
МОН 75 років Бабиному Яру.pdf
Adobe Acrobat Document 154.8 KB


До 150-річчя з дня народження Андрея ШептицькогоШановні вчителі!

 

Міністерство освіти і науки України рекомендує провести в загальноосвітніх навчальних закладах тематичні заходи, присвячені вшануванню ролі Андрея Шептицького у становленні  української державності та консолідації і розвитку духовності українства.

 

Надсилаємо методичні рекомендації, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, щодо вшанування пам’яті Андрея Шептицького, котрі приурочені до 150 річниці з дня його народження.

 

Людмила Базилевська,

02 листопада 2015 р.

Download
Лист МОН та рекомендації Українського інституту національної пам'яті до 150 річчя А.Шептицького
Лист МОН до 150 річчя.pdf
Adobe Acrobat Document 1.4 MB


До річниці депротації кримських татарВчителям історії

та класним керівникам!

 

Міністерство освіти і науки України рекомендує всім середнім навчальним закладам провести єдиний урок пам’яті, котрий присвячений вшануванню початку депортації кримських татар. 

 

Навчально-методична лабораторія суспільних дисциплін ДОІППО звертає вашу увагу на лист МОН № 1/9-238 від 12 травня 2015 року "Щодо проведення єдиного уроку пам’яті 18 травня 2015 року" та рекомендує користуватись ним у підготовці до цих уроків.


Повідомляємо також, що у листі МОН розміщено методичні матеріали, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, які містять історичну довідку, корисні посилання та інші рекомендації щодо проведення єдиного уроку пам’яті.

Людмила Базилевська,

14 травня 2015 р.


Вікіпедія про історію...

 

Депорта́ція кри́мських тата́р - примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, проведене НКВС 18 травня 1944 року.

 

Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

 

І це при тому, що татари не лише воювали в лавах Червоної армії, але й брали участь у партизанському русі проти гітлерівських військ. Радянська влада віддячила за це звинуваченням у співпраці з Третім рейхом.

 

Депортували навіть демобілізованих з лав Червоної армії. Переселяли також тих, хто виїхав з Криму до приходу німецьких військ, і повернувся після окупації. Всього було депортовано близько 200 тисяч чоловік.

 

Тих, хто чинив опір або не міг йти, розстрілювали на місці. 

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 


Кримські татари вимагають визнати депортацію геноцидом.

Правильно пишемо

і говоримо!


1.Прикметник "кримськотатарський" та споріднені з ним пишуться виключно разом, а не через дефіс. Це правильно з граматичної точки зору та історично коректно.


2.Самоназва кримськотатарського народу - "киримли" або "кримли", що може бути адекватно перекладено як "кримці". Не слід плутати це поняття з терміном "кримчани", що означає всіх жителів Криму безвідносно до національності, та "кримчаки" – назвою окремого етносу, корінного народу України, який проживає у Криму.


3.Уживати поняття "татари" на означення саме кримських татар науково некоректно. Це приблизно те саме, що замість "українці" казати "східні слов’яни".

За ресурсами Інтернету

Людмила Базилевська,

14 травня 2015 р.