Українська школа за кордоном





2023-2024 навчальний рік



Українська освіта за кордоном в умовах війни



Інформаційний веб-сайт https://emergency.mon.gov.ua/створений для міністерств освіти, міжнародних освітніх менеджерів і вчителів, щоб допомогти нашим дітям адаптуватися до нових шкіл і навчальних програм в інших країнах. 

Тут ви можете знайти короткий опис української системи освіти та типові шкільні програми.

 

Для закордонних українців діє державна Міжнародна українська школа (МУС). Навчання проходить в екстернатній формі зі здачею річного оцінювання, а при самостійному опануванні програми - підсумковий державний іспит. 


Нові підходи до освіти за кордоном

Для дітей, що перебувають за кордоном, з’явилися такі зміни:

  • нова освітня програма в українській школі (вивчають лише український компонент для уникнення подвійного навантаження, але збереження зв’язку з державою — 6-8 годин на тиждень: українська мова, українська література та історія України);
  • спрощена система перезарахування решти навчальних дисциплін;
  • розроблена спеціальна навчальна програма «Global Ukraine»;
  • нова форма навчання для дітей за кордоном лише у вибраних дистанційних школах в кожній області.

Які українські ресурси можна використовувати для опанування програми?


  • Всеукраїнська школа онлайн –відеоуроки, тести та завдання для школярів 5-11 класів. Працює також у форматі мобільного додатка.
  • Всеукраїнський розклад онлайн - розроблений Міністерством освіти і науки України на базі Google-календаря, який містить посилання на матеріали з різних ресурсів (Всеукраїнська школа онлайн, телеуроки, підручники тощо) для предметів згідно з календарно-тематичним плануванням. 
  • «Навчання без меж» – трансляція уроків на українських телеканалах та платформах онлайн-телебачення. Це спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video, sweet.tv та volia.tv. 
  • Електронні версії шкільних підручників з електронної бібліотеки Інституту модернізації змісту освіти. Тут можна знайти підручники з будь-якого предмета в електронному вигляді.
  • Матеріали українських дистанційних шкіл, які на час воєнного стану надають безкоштовний доступ всім охочим.

Можливості для навчання

Українські діти, які зараз проживають за кордоном через російське вторгнення, з початком цього навчального року можуть навчатися в школах як за місцевою програмою, так і долучитися до навчання за національною програмою за кількома формами.


Учні можуть:

  • продовжити навчання у власній школі онлайн (якщо навчальний заклад надає таку освітню послугу),
  • долучитися до дистанційного навчання в іншій школі України,
  • здобувати освіту за індивідуальною формою - екстернатною або сімейною (домашньою) - у закладі загальної середньої освіти України, зокрема де дитина навчалася до виїзду за кордон,
  • можна звернутися до Міжнародної української школи (МУШ) для екстернатного навчання або до однієї з організацій, з якими МУШ співпрацює за кордоном, для навчання у вихідні дні,
  • або приєднатися до очного навчання у класах або закладах для переселенців в країні перебування.

 Освітній чат-бот!


За підтримки Швейцарського проекту DECIDE розроблено Освітній чат-бот в Телеграм і Вайбер-EducationUABot 

 

Основне завдання бота: інформування про актуальний стан освітнього процесу в Україні і світі. 

 

Завдяки Освітньому чат-боту, переміщені учасники освітнього процесу (здобувачі освіти, педагогічні працівники) можуть оперативно знайти інформацію про заклади освіти всіх рівнів у різних населених пунктах, можливості щодо продовження навчання чи викладання під час війни в кожному регіоні, відновлення особистих документів про освіту, тощо.

 

Інформація, яку можна знайти в Освітньому чат-боті:

  • Як знайти садочок, школу або коледж за кордоном;
  • Як долучитися до онлайн-навчання в Україні;
  • Як відновити особисті чи документи про освіту;
  • Як продовжувати викладати та працювати під час війни і багато інших корисних матеріалів.

Поради для вчителів, учнів та батьків

Для дітей, які перебувають за кордоном, є два варіанти продовжувати здобувати освіту:

 

Варіант 1.

Піти до школи в країні / місті, де перебуває дитина. Перевагою є спілкування дитини з однолітками, що допоможе краще зрозуміти нову країну та швидше опанувати мову.

Утім, дитині доведеться пройти непростий процес адаптації – нова мова, нові вчителі, нові однокласники тощо.

 

Варіант 2.

Комбінувати навчання у школі за кордоном та в Україні. У такому випадку основний час для навчання дитина приділяє школі за кордоном, водночас виконує завдання в українській школі, навчаючись дистанційно або індивідуально (на екстернаті чи сімейній (домашній) формі).

Утім, варто слідкувати за навантаженням на дитину, оскільки вчитись у двох школах одночасно буде непросто.

Також батьки можуть дізнатись про українські школи у новій країні або місті.

 

У багатьох містах Європи, Канади, США діють українські школи, де вчаться діти з української спільноти. Варто поцікавитись, чи є така школа у місті, де перебуває ваша дитина. Цей варіант допоможе тримати баланс між соціалізацією дитини в новій спільноті та навчанням в українській системі освіти.


Міжнародна українська школа (МУШ) 


МУШ – це державний загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів, створений 2007 року відповідно до розпорядження Кабміну та наказу МОН для громадян України, які проживають за кордоном.

МУШ забезпечує здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти згідно з Державними стандартами загальної середньої освіти.

 

 

Всі учні повинні бути у встановленому законодавством України порядку зараховані до МУШ або іншого закладу освіти.

Видача документів про освіту в таких умовах здійснюватиметься Міжнародною українською школою або будь-яким іншим ЗЗСО України, з яким громадські організації або заклади освіти країн перебування матимуть відповідні угоди про допомогу українським дітям.

МУШ Міністерства освіти і науки України підготувала і упорядкувала по класах і предметах програми для самостійної роботи, де розміщено посилання на електронні підручники та дидактичні/мультимедійні матеріали. 


Під час воєнного стану дистанційні школи надають безкоштовний доступ до навчання. Команда МОН підготувала перелік шкіл і організацій, які можуть допомогти дітям і сім’ям.